«ԵՐԿԱԹ» Պրոդաքշնի, Հայաստանի Ազգային Կինոկենտրոնի աջակցությամբ
Լուիզա Ներսիսյան և Դավիթ Քացառավա (Վրաստան)
«Հոբելյանական հաճախորդը» սիրո գեղեցիկ պատմություն է, որը հանդիսատեսին ընկղմում է լարված հարաբերությունների և ճակատագրի անսպասելի շրջադարձերի աշխարհում: Սյուժեն կենտրոնանում է տղամարդու և կնոջ պատմության վրա, որոնց ճանապարհները հատվում են ծայրահեղ ճնշման և թեժ մթնոլորտի պայմաններում, որտեղ ամեն պահ փորձարկում է նրանց զգացմունքներն ու որոշումները:
Նրանց փոխազդեցությունը սկսվում է որպես սովորական սիրախաղ, բայց աստիճանաբար ձեռք է բերում բարդություններ և նրբերանգներ՝ վերածվելով անսովոր և ինտրիգային արդյունքի։ Պատահական հանդիպումներն ու զուգադիպությունները որոշիչ դեր են խաղում՝ անսպասելիորեն փոխելով նրանց կյանքի հետագիծը և վառ գույներ մտցնելով առօրյայի մեջ:
«Հոբելյանական հաճախորդը» ուսումնասիրում է կին և տղամարդ հարաբերությունների նուրբ կողմերը՝ վարպետորեն ցույց տալով, թե ինչպես սերն ու հիասթափությունը, երջանկությունն ու ափսոսանքը կարող են գոյակցել և միահյուսվել՝ հետևում թողնելով զգացմունքների բարդ կալեիդոսկոպ: Դիտողները ականատես կլինեն կրքի և կոնֆլիկտի անսպասելի բռնկումներին, որոնք կստիպեն նրանց մտածել պահերի արժեքի և ամենաանսպասելի հանգամանքներում երջանկություն գտնելու հնարավորության մասին:
«Հոբելյանական հաճախորդը» սոսկ կինոնկար չէ, այլ ճանապարհորդություն հույզերի, փորձությունների ու բացահայտումների աշխարհով, որն անտարբեր չի թողնի ոչ մի հանդիսատեսի։
«Պինգվինները» ներկայացումը երեխաներին հնարավորություն կտա հետևել գործողություններին հենց պինգվինների դիտանկյունից։ Նրանք համախմբում են ընկերության, մտերմության և բարության թեմաները, պարզ և մատչելի լեզվով։ Այդուամենայնիվ, հավատարմության և օգնության ձեռք մեկնելու կարևորության մասին փոքրիկ հանդիսականը կսովորի դահլիճ մտնելու առաջին իսկ րոպեներից։
Պատկերացրեք՝ վերջապես ներկա եք աշխարհահռչակ հրաշագործ Դեյվիդ Կոպերֆիլդի Հայաստանյան հյուրախաղերին։ Ամեն բան հիանալի է, հնարքները՝ մեկը մեկից հետաքրքիր ու զարմացնող, բայց, երկու հայ հանդիսատեսի պատճառով, ելույթն ընդհատվում է։
Այս ամենին զուգահեռ, բեմում զարգանում է անսպասելի սիրո մի պատմություն, ինչն էլ ևս մեկ անգամ փաստում է, որ սիրո համար գոյություն չունեն աշխարհագրական և լեզվային սահմաններ։
Դերասանուհի Ժաննա Քոչարյանը գործունեությունը սկսել է ուսանողական ներկայացումներից: Խաղացել է «Փոքր մարդիկ», «Անագե մատանիներ», ինչպես նաև Պատանի հանդիսատեսի թատրոնի խաղացանկային «Ջրահարսը» ներկայացման մեջ՝ գլխավոր հերոսուհուն:
Մուտքը կամերային թատրոն եղել է «Համլետ» ներկայացումով, որտեղ սկզբում պալատականի էր մարմնավորում, այնուհետև՝ Օֆելյային: